Světový den orientačního běhu v Mariánských Lázních - hodnocení a výsledky

24.05.2017 23:00

Ve středu 24.5. v rámci Světového dnu orientačního běhu uspořádal mločí oddíl speciální celoodpolední tréninkozávod pro širokou veřejnost.

Každý si mohl vyzkoušet tři trati:

Nejjednodušší trať "HRAVÁ" (OBludiště) byla postavena na travnaté ploše uprostřed ploché dráhy. Byla to síť mnoha kontrol a závodník dle "mapičky" musel orazit jen ty "pravé" kontrloly. Pro každého byly připraveny tři okruhy. Nezávodilo se na čas, šlo jen o správný výsledek a komu se to nepovedlo napoprvé, ten si to mohl zkusit ještě jednou a třeba pak ještě jednou, ....Komentář JF: "Celkem bylo použito 102 připravených „mapiček“, tedy 34 účastníků na třech tratích. Někdo si ale mapičky se vpichy odnesl a někdo šel víckrát. Lukáš měl v A jeden nečitelný kód.Bylo to náborově lehké. Kromě asi dvou příchozích antitalentů, stojících uprostřed a volajících – já tomu nerozumím -  byli všichni bez chyby. Jeden hoch, přes troje vysvětlení, třikrát – vždy s další legitkou – oběhl všech 15 kontrol, dokud nenalezl správné kódy. Většina nechtěla měřit čas."

Stavitel trati: Honza Fišák

Doopravdicky orienťácká (i když jednoduchá) už byla trať "KRÁTKÁ", měřila 1,1 km a vedena byla pouze v areálu ploché dráhy, takže se nebylo možné jen tak lehko poztrácete a taky se nikdo neztratil:). Závodníci museli najít 9 kontrol nejen mezi mantinely, ale i za plotem a na tribunách. Byla to moc hezky udělaná trať pro začátečníky. Nebylo potřeba mít buzolu. Prostor celého závodu se dal přehlédnout a od startu ukázat, kde jednotlivé kontroly asi leží, i když vidět nebyly. Na trať se tak odvážili všichni sami a všichni, kteří vystartovali, také sami doběhli. Každý závodník měl půjčený čip, takže si vyzkoušel i moderní způsob ražení a v cíli se mohl pak radovat ze svého lístečku s výsledným časem i mezičasy a mohl se tak hned porovnávat s kamarády či s dětmi.

Stavitelé trati: Vašek a Luděk Bartošovi

Pro ty, kteří lehce zvládli krátkou trať byla postavena ještě jedna těžší varianta s devíti kontrolami a délkou 1,7 km a to trať "DLOUHÁ". Tam už závodníci zabíhali i do areálu školy Úšovice, proběhli se kolem Dráčku (Dům dětí a mládeže) a nahlédli i do ulice Palackého. U každé z těchto vzdálenějších kontrol však seděli či postávali zkušení oreinťáci z mločího oddílu ochotní poradit, ukázat, zorientovat se.... Zde už totiž bylo nutné trochu mapovat a někteří si tu i maličko pobloudili:), do cíle však dorazili všichni, ať už rychleji či pomaleji, ať už s oraženými všemi kontrolami či jen některými... U této trati se užilo dnes již historického způsobu ražení kleštičkami do legitky, ručního měření časů a ručního vyhodnocení.

Všichni mohli zkusit vše a té většinou zkusili. Postavené tratě využla k tréninku i většina dětí z mločího oddílu.

Na závěr byli všichni odměněni speciálně vyrobeným diplomem právě pro tuto příležitost, orienťáckou pohlednicí, nálepkou, brožurkou, plakátkem mapových značek a také malou sladkostí.

Závodilo se na mapě Plochá dráha 1:4 000 speciálně upravené pro tento závod.

Zúčastnilo se 54 startujících a 14 organizátorů z oddílu MLOK Mariánské Lázně, přičemž pomáhali i někteří mloci startující.