Stavitel nedělní krátké tratě Pepa Milota odpověděl na pár všetečných otázek

01.09.2015 13:00

Vybídli jsme stavitele krátké trati Pepu Milotu, aby se podělil o své zážitky s tím, jak pilně pročesával les a dolaďuje tratě.

Co můžeš prozradit k tratím, které jsi pro závodníky připravil?

Předpokládám, že budou orientačně zajímavé. Náročné budou určitě na pohyb, leckde na udržení směru a i při kratších postupech se vyskytne nějaká volba. Vzhledem k tomu, že se na start půjde do kopce, nebude to až tolik dramatické s převýšením.

Kolik lístků jsi umístil do lesa?

V lese bude včetně sběrky 109 stojanů. Snad můžu prozradit, že většina bude u kamenů. Za celou dobu jsem nenarazil na nějakou vodu, takže kopačky by měl mít v cíli suché každý.

Když jsi poprvé navštívil les, překvapilo tě něco?

 Při první informativní návštěvě vloni mi přišel ne tolik zajímavý. Názor jsem postupně měnil a po nedávném roznosu lístků, což jsem zvládnul za 9 hodin, si to už vůbec nemyslím. Určitě bych doporučil zakrytí všech končetin. Mimochodem, místa pro kontroly jsem nacházel většinou na první pokus a místa kontrol, až na dvě - tři výjimky, nemusel měnit. V této souvislosti bych zmínil, podle mého soudu, dobrou práci mapaře (v této části Milan Bílý - pozn. redaktora). Pojetí odpovídá současným trendům, nezabývat se vykreslováním zbytečností. Všechny podstatné informace v mapě jsou. Kdo bude hledat v mapě kdejaký vykopnutý pařízek, pofiderní roštíčko nebo důlek, co vyseděl zajíc Ferda s rodinou, bude zklamán.

Jakému typu závodníků by měl charakter lesa a tratí vyhovovat?

Prosadit by se měli běžci, kteří zvládají přechody mezi různými typy terénu a umějí tomu přizpůsobit rychlost pohybu. Prostě borci tak trochu masochisti, co se rádi rvou s přírodou.

Závodní prostor nebyl dosud zmapovaný pro orientační běh. Podobá se některému tobě známému prostoru, ve kterém jsi už orienťák běžel?

Prostor middlu je taková všehochuť. Z části kamenitý svah (něco jako v květnu u Sušice), z části tmavozelené hustníky (třeba jako na závodech LPU u Nasavrk, ale bez té pravoúhlé sítě průseků), někde lehce zaklackovaný les, kde naopak průseků je dost, občas budou v lese přechody různě hustými porosty, kde se dá snadno ztratit směr. Snad si každý přijde alespoň trochu na své.

Každý rok stavíš minimálně jednu z etap Jarního trojúhelníku, kterého se účastní mnozí západočeši. Myslíš si, že to pro ně bude určitá výhoda a někdo z nich se může prosadit do nejvyšších pater výsledkové listiny?

Západočeští ani jiní závodníci ve výhodě nebudou. Prosadí se ti dobří, kterým trať sedne a dokážou ukočírovat tempo v nestejně běžecky a orientačně náročných pasážích lesa. Západočechům pochopitelně přeju co nejlepší výsledky, ale pochybuji, že se někdo výrazně prosadí (myslím si, že se prosadit může - pozn. redaktora). Možná kluci H14 a 16 z KOS Plzeň nebo junior Valeš z LPM. Snad po přečtení těchto řádků nezpychnou a nepřestanou trénovat.

Po béčkových závodech v roce 2007 na Lazech se o tebou stavěných závodech psalo na různých oddílových stránkách jako nikdy předtím ani nikdy potom. Bude to podobné i letos?

Myslím, že asi ne. I když, kdo ví......   Závodníci už jsou ale na obdobná překvapení lépe připraveni, tedy předpokládám.

Díky za rozhovor.  Rádo se stalo.