Rozhovor se stavitelem sobotní klasické trati Luďkem Bartošem

01.09.2015 13:00

Co můžeš prozradit k tratím, které jsi pro závodníky připravil?

Prostor závodu nabízí zajímavou sestavu několika odlišných typů terénu bez výrazného převýšení.  Závodníci by se měli připravit na častou změnu tempa jak z mapového, tak z běžeckého hlediska.  Myslím, že k dobrému výsledku budou potřebovat nemalou dávku odolnosti v těžkých pasážích a trochu štěstí při volbě správných postupů.


Kolik jsi v lese přichystal kontrol?

Elitní muži si budou muset vystačit s 23 kontrolami, na nejkratší dětské trati máme připraveno 7 kontrol.  Přestože se nedá terén popsat jako typicky skalní, je více než polovina kontrol umístěna u kamenů či skalních srázů.


Co tě v lese nejvíc překvapilo?

Les se mi zdá velmi tajemný. Prostorem závodu nevede žádná pěší turistická trasa. Při umísťování kontrol jsem tam strávil čtyři dny a přišlo mi zvláštní, že za celou tu dobu jsem kromě divoké plaché zvěře nikoho nepotkal ani neslyšel. Nikdo tam nic nekácel, nikdo nehledal borůvky ani nevenčil psy.

 

Závodní prostor nebyl dosud zmapován pro orientační běh. Podobá se některému tobě známému prostoru, ve kterém jsi už běžel orienťák?

Prostor se vyznačuje velkou proměnlivostí terénů i porostů. Letecké úseky střídají neskutečně zabušené hustníky, z kamenitých svahů je často jen krůček do mokré bažiny. Podobné terény, jaké máme v západočeském pohraničí, by se asi daly najít na Vysočině v oblasti Žďárských vrchů či na Šumavě.


Jakému typu závodníků by měl charakter lesa a tratí vyhovovat?

Předpokládám, že tratě všech kategorií by měly vyhovovat běžecky zdatným závodníkům se schopností rychle střídat tempo a současně zachovat rozvahu v proměnlivých podmínkách během závodu.

 

Na závod přijede přes tisíc závodníků, ze kterých se na shromaždišti stávají zasvěcení diváci se zájmem o výkony těch nejlepších. Jaké zprávy z lesa budou k dispozici na shromaždišti?

Myslím, že je velká škoda, když diváci vidí ty nejlepší borce jen při krátkém doběhu do cíle. Při pořádání závodů Jarního trojúhelníku jsme se proto v posledních letech snažili o stavbu tratí, které by také aspoň částečně potěšily oko diváka na shromaždišti. Tento záměr se promítá i do sobotního závodu klasiky. Kromě delšího doběhu, tradičních radiokontrol z elitních kategorií a zasvěceného komentáře, překvapivě nabídneme divácký úsek na samotném začátku závodu elitních kategorií (HD16A až HD21E). Jsem velmi zvědavý, zda netradiční pojetí startu zamává s psychikou a koncentrací závodníků a jak kontakt s těmi nejlepšími borci budou hodnotit diváci.


Každý rok stavíš minimálně jednu z etap Jarního trojúhelníku, kterého se účastní mnozí Západočeši. Myslíš si, že to pro ně bude určitá výhoda a někdo z nich se může prosadit do nejvyšších pater výsledkové listiny?

Kdo vlítne do lesa s pocitem, že znalost západočeských hvozdů je pro něj výhodou, bude hned na prvních kontrolách nemile překvapen. Proměnlivost podmínek i stavba tratí laděná ve spolupráci s hlavním rozhodčím Alešem Richtrem zaručují stejné podmínky pro všechny závodníky. Troufám si proto tvrdit, že v hlavních kategoriích zvítězí opravdu ti nejlepší. Byl bych samozřejmě rád, kdyby se mezi nimi objevili i orienťáci ze západu Čech. Slušnou šanci na stupně vítězů máme určitě ve všech žákovských kategoriích. Velkého úspěchu by tentokrát mohli myslím dosáhnout Plzeňáci v obou juniorských áčkách.