Celostátní kolo přeboru škol v OB - Pardubice 2018 - hodnocení a fotky!

08.06.2018 23:43

Dne 16.6.2018 se členové dvou týmů z Gymnázia Mariánské Lázně zúčastnili celostátního finále přeboru škol v Pardubicích.

Závod pořádal klub orientačního běhu OK Lokomotiva Pardubice na zajímavém místě, typickém pro město Pradubice, na dostihovém závodišti.

Zde je možné podívat se na některé vydařené fotky, jak od vedoucích výpravy, tak od pardubických fotografů: fotky

Koně byli pro tentokrát vystřídáni mladými orientačními běžci z celé republiky. Bohužel jim  nebylo možné fandit z tribun, neboť z nich se na celé závodiště a mnoho kontrol skýtal krásný výhled, proto nebylo povoleno do tohoto prostoru vstupovat, závodiště a umístění kontol bylo tedy do poslední chvíle každému běžci utajeno.

Největším překvapením a možná oříškem (především pro orienťáky - začátečníky) bylo využití takzvaného motýlku - na jednu kotrolu se běží několikrát a pokaždé se odbíhá do jiného okruhu a opět se na tuto kontrolu vrací. Dlaší fintou pořadatele bylo umístění "falešných kontrol" pro nachytání závodníků, kteří nečtou popisy, což je opět problém především pro začátečníky, pro které je to ještě poměrně složité. Navíc popisy kontrol byly rovnou na mapě, je tedy nutné mapu stále obracet, což je náročné na udržení koncentrace a rytmu.

Závody začínaly v deset hodin dopoledne, takže výprava Gymnázia Ml si musela ráno velmi přivstat. Odjížděli jsme vlakem ve 4:54 a jelo nás dohromady 19.

Družstvo mladších (druhý stupeň ZŠ) bylo složeno ze čtyř kategorií, kde kategorii D7 zastupovaly Markéta Pajerová, Klaudie Riessová,  Adéla Postránská, Františka Jirásková a Marie Bartošová, v kategorii D9 startovala bohužel jen Anežka Hurtová, což byla škoda, protože bodovali vždy dva závodníci v každé kategorii. Klučičí kategorie zastupovali Jonáš Černý, Jan Pivec, Sam Janoch a Jakub Dennison v kategorii H7 a partička z kvarty Ladislav Troch, Denis Kucharik a Adam Tomi v kategorii H9.

Středoškoláky reprezentovali 4 studenti z kvinty - Markéta Musilová, Martina Chladová, Adam Rákos, Václav Bartoš.

Všichni si počínali výborně a podali zodpovědné a poměrně vyrovnané výkony. Trať byla dlouhá od 3,7 km v nejmladších kategorii až po 5,8 km v kategorii nejstarší a obsahovala 22 -25 kontrol. Závodiště bylo rozpálené a v kousku lesa uprostřed, kde bylo rozmístěno také pár kontrol byla sice trocha stínu, ale také velké množství trní a ostužiní. Závodníci tedy přibíhali nejen velmi zpocení, ale také velmi podrápaní...

Z našich nejlepšího umístění dosáhl Jonáš Černý 15. místem a z dívek Adélka Postránská a Maruška Bartošová, které obě skončily na 22. míste s naprosto shodným časem, což při délce a složitosti trati je skoro neuvěřitelné (Adélka vybíhala ve chvíli, kdy Maruška už byla v cíli, takže na trati se ani nepotkaly.)

Z "neorienťáků" si nejlépe vedla Martina Chladová, která skončila na 29. místě.

Konkurence byla veliká, v každé kategorii startovalo kolem sedmdesátky závodníků.

Po závodě jsme se ještě vyfotili na stupních vítězů, pěšky dorazili k nádraží, občerstvili se v macDonaldu, doběhli na vlak a unaveni dorazili domů.

V našem týmu vládla po celý den výborná nálada a myslím, že si to všichni velmi užili. Velikým úspěchem už bylo postoupení obou družstev gymnázia do finále. Příští rok se tento výkon budou gymnazisté určitě snažit obhájit a finále si opět vybojovat.

Na apříští ročník se těší Jana Bartošová a Luděk Bartoš, kteří výpravu z ML doprovázeli.